Na Slovensko prichádza piata automobilka

Datum: 06.07.2022

Slovensko je bez pochýb krajinou, v ktorej sa zapáčilo mnohým značkám vyrábať automobily. Len nedávno bolo potvrdené, že k nám dorazí ďalší automobilový gigant.

Na Slovensko prichádza piata automobilka

Ide o švédsku spoločnosť Volvo. Na východe Slovenska by sa mali vyrábať len elektromobily. Vďaka rozhodnutiu Volva pribudnú nové pracovné ponuky priamo v závode a v pridružených spoločnostiach.

Košice čaká veľká zmena

Automobilka Volvo vyrastie priamo v hlavnom meste východu – Košiciach. Možno sa časom mesto dočká aj príchodu spoločnosti, ktorá by vyrábala zimné a letné pneumatiky. Možno dokonca pneumatiky Kormoran patriace pod spoločnosť Michelin. V prípade Volva pôjde o veľkú investíciu, ktorá prinesie nové pracovné pozície a zároveň rozvoj iných pridružených odvetví. Volvo vie, čo robí, pretože na Slovensku chce vyrábať len elektrické vozidlá. Tento krok je rozumný, keďže sa v Európskej únii schyľuje k zákazu predaja vozidiel so spaľovacími motormi. Uvedený zákaz by mal začať platiť už v roku 2035. Zdá sa, že ide vzdialenú budúcnosť, ale na prechod na elektromobily musia byť pripravené automobilky a tiež dopravné spoločnosti.

Otvorenie závodu Volvo

Investovať do nového závodu plánuje Volvo v objeme vyše jednej miliardy eur. Približne 20 % zo sumy investuje do postavenia závodu slovenská vláda. Už o rok by sa mal závod začať stavať a prvé vozidlá z liniek vyjdú o tri roky neskôr t.j. v roku 2026. V roku 2027 bude v závode Volvo pracovať 3300 interných zamestnancov. Ročne plánuje automobilka v Košiciach vyrobiť štvrť milióna vozidiel s elektrickým pohonom, ktoré bez problémov uvezú plne naložené strešné boxy Northline. Volvo chce postupne celú svoju výrobu zmeniť na vozidlá s elektrickým pohonom. Tento zámer oznámilo už viacero automobiliek, takže sa zdá, že časom automobilom so spaľovacím motorom úplne odzvoní.

Ekologické autá i ekologická výroba

Nielen automobilky, ale tiež výrobcovia pneumatík prechádzajú na výrobu produktov z obnoviteľných zdrojov. Tento rok sa dostali do predajní prvé pneumatiky vyrobené z plastových fliaš. Ide o pneumatiky značky Continental. Zatiaľ je možné kúpiť len letné pneumatiky z PET fliaš, ale výroba sa postupne rozšíri na celý sortiment. Continental chce od roku 2050 vyrábať striktne všetky svoje produkty s ohľadom na ekológiu. Ekologickému hľadisku spoločnosti podrobujú tiež samotný proces výroby. Napríklad u spoločnosti Volvo ide o maximálne možné využívanie obnoviteľných energií. 

 

 

 

Čítané: 610 x