Spoznajte všetky výhody a nevýhody podnikania formou s.r.o.

Datum: 09.08.2022

Myšlienka o začatí podnikania so sebou prináša veľa otázok. V prvom rade si potenciálny podnikateľ musí premyslieť, ktorá forma podnikania je pre neho najvhodnejšia. Vo väčšine prípadov sa malí podnikatelia rozhodnú pre živnosť a väčšie firmy pre eseročku.

Spoznajte všetky výhody a nevýhody podnikania formou s.r.o.

Druhá forma podnikania so sebou nesie veľa výhod, ale samozrejme aj malé mínusy. Spoznajte všetky výhody a nevýhody podnikania formou s.r.o..

Založenie eseročky je komplikované

Založenie s.r.o. nesie so sebou veľa formalít, dokumentov a podpisovania. Bez pomoci založenie eseročky asi nezvládnete. Najlepšou cestou k zapísaniu do obchodného registra je nechať všetko na profesionáloch. Zakladaním s.r.o. sa zaoberá veľa firiem, ktoré vám poskytnú kompletné poradenstvo, vybehajú za vás všetky úrady a navyše vám ušetria peniaze. S pomocou týchto firiem ušetríte približne polovicu nákladov na založenie s.r.o.. Ak sa potrebujete k spoločnosti dostať veľmi rýchlo, tak vám odporúčame kúpiť už založenú firmu. Prakticky ihneď po podpise prevzatia firmy môžete začať podnikať. Táto služba sa predáva pod názvom ready made s.r.o.. A čo všetko získate vďaka eseročke?

Porovnanie živnosti a eseročky

Veľká časť podnikateľov, ktorí už majú firmu a podnikajú formou živnosti vedia, že ako živnostníci nemajú v očiach obchodných partnerov dobré meno. Založením eseročky získate prestíž a nové možnosti rastu. Ihneď po založení s.r.o. sa dajú lepšie optimalizovať všetky odvody a šikovný účtovník dokáže znížiť daňové zaťaženie. Budete síce musieť viesť podvojné účtovníctvo, ale dokážete lepšie pracovať s peniazmi spoločnosti. Najdôležitejšie je však to, že za prípadné straty firmy ručíte obmedzene resp. len majetkom firmy. Ako živnostník by ste po finančných problémoch firmy mohli prísť o celý svoj súkromný majetok. Takéto riziko so založením s.r.o. zaniká. Po likvidácii spoločnosti zaniknú aj všetky jej dlhy.

Pozor na tieto nevýhody s.r.o.

Medzi mínusy podnikania formou s.r.o. musíme zaradiť už spomínané zdĺhavé založenie. V prípade živnosti môžete podnikať na druhý deň od vypísania žiadosti. Proces založenie eseročky trvá viac ako týždeň. Druhou nevýhodou je komplikovanejšie účtovníctvo – podvojné. Poslednou nevýhodou je to, že ak budete chcieť podnikanie ukončiť, nedá sa skončiť tak rýchlo ako pri živnosti. Živnosť môžete zo dňa na deň zrušiť alebo prerušiť. Zrušenie s.r.o. opäť nezvládnete bez pomoci odborníkov a bude trvať niekoľko dní.

 

 

Čítané: 310 x